Nákupní a obchodní centrum Palladium Praha (Paladium)

Palladium Praha ne-oficiální stránky

Homepage – obchodní centra | ohodnocení obchodního centra | otevírací doba
zavřít hodnocení dopravní dostupnost - autem: průměrná
dopravní dostupnost - MHD: velmi dobrá
dopravní dostupnost - na kole: dobrá
celkový dojem z prostředí (jak je příjemné v centru strávit čas): dobrý
možnosti přemisťování v centru mezi obchody a patry (umístění schodišť apod.): špatný
nabídka obchodů (jejich počet a druh sortimentu): dobrá

CELKOVÝ DOJEM: ?????

vše na stupnici: velmi špatné, špatné, průměrné, dobré, velmi dobré
zavřít otevírací dobu pondělí - sobota
Supermarket: 7:00 - 22:00
Nákupní galerie: 9:00 - 22:00
Patro Gurmán: 11:00 - 03:00

neděle
Supermarket: 7:00 - 21:00
Nákupní galerie: 9:00 - 21:00
Patro Gurmán: 11:00 - 03:00
¨
Garáže: NONSTOP
Nově: Fórum určené tomuto obchodnímu centru.
Podělte se o své dojmy, zážitky a zkušenosti s tímto obchodním centrem.
25.října 2007 otevřelo pražanům své brány nové obchodní centrum přímo v srdci hlavního města.Obchodní centrum Palladium na Náměstí Republiky nabízí přes 170 obchodů a bývá označováno jako Chrám konzumu nebo také chrám nakupování.
Obchodní centrum Palladium

Doprava autem

Ačkoli automobilová doprava není pro cestu do centra ničím vhodným, nemusíte se v případě návštěvy Palladia strachovat, kam zaparkovat. Centrum disponuje největšími podzemními garážemi na Praze 1, ve kterých je pro návštěvníky ve třech podlažích připraveno 620 parkovacích míst (dalších 300 je vyhrazeno pro uživatele kanceláří, které se v objektu nacházejí). Garáže jsou v provozu 24 hodin denně a nabízejí dokonce i mycí službu. Výjezdové rampy z garáží jsou situovány do ulice Revoluční. S otevřením centra doznalo okolí změny v dopravě s cílem vytvořit v prostoru Náměstí Republiky pěší zónu a sklidnit okolní dopravu.
Obchodní centrum Palladium
Ceník parkovného je následující: od 7 do 20 hodin je první hodina za 35,-, každá další za 50,-Kč. Od osmi večer do sedmi ráno pak každá hodina bez rozdílu stojí 30,-Kč. Celý den pořídíte za 700,-Kč a 3 denní stání stojí 1800,-Kč.

Doprava pomocí MHD

Palladium má výhodnou polohu v centru města, proto je MHD nejlepším způsobem, jak se k němu dostat. Těsná blízkost stanice metra Náměstí Republiky je využita dokonale, a to výstupem z vestibulu přímo do budovy centra. Samozřejmostí je také tramvajové spojení a to linkami 5, 8 a 14. V docházkové vzdálenosti do deseti minut se nacházejí významné dopravní uzly jako Masarykovo či Hlavní nádraží a také ÚAN Florenc.
Obchodní centrum Palladium

Doprava na kole, pěší

Popisovat, jak se dostat na Náměstí Republiky pěšky, asi dost dobře nelze. Pokud se sem chcete dostat pěšky z nějaké jiné části centra, nezbývá než obrátit se na atlas. Jak budou přesně umístěny vchody do okolních ulic zatím nevíme, ale jistě zde nebude pouze jeden východ. Plánovaná pěší zóna před obchodním centrem je pro chodce jistě zadostiučiněním.

S cyklisty je to tu podobné jako jinde v centru. Samotné Palladium nimi nepočítá. Nicméně se dá využít stojanů v centru v rámci akce Stojany pro Prahu. Přesnou mapu jejich umístění však magistrát na svých stránkách zatím nezveřejnil, ale jejich počet průběžně narůstá, proto je možné, že se nějaký objeví i na Náměstí Republiky.

Exteriér

Celý objekt obchodního centra je tvořen jednak původní budovou kasáren Jiřího z Poděbrad z osmdesátých let osmnáctého století a dále pak novou prosklenou budovou, která je však z větší části schována mezi okolní zástavbou. Průčelí směřující na Náměstí Republiky tedy vkusně zapadá do okolní městské zástavby, jediným prvkem moderního stavitelsví je skelněná konstrukce nad hlavním vchodem, předsazená před fasádu, která slouží jako velký vývěsní štít.
Obchodní centrum Palladium
Z původního objektu však zbylo víc, než jen fasáda. Uvnitř uvidíte zadní stranu kasáren: obdobnou fasádu a okna, jen to vše vyhlíží do zastřešené dvorany. Také boční strana, směřující do ulice Na Poříčí je řešena ve stejném slohu i barvách, jako průčelí. U exteriéru bych ještě upozornil na jednu věc, která stojí za povšimnutí. Je jí pamětní deska na zdi u hlavního vchodu, která připomíná působení J.K. Tyla. V těchto kasárnách totiž napsal text naší hymny.
Obchodní centrum Palladium

Interiér

Při vstupu do interiéru hlavním vchodem mi nezbývalo, než se zastavit a vyrazit ze sebe jen nějaký zvuk, vyjadřující údiv. Ten prostor, těch lidí, ten chaos. Žádný pražský obchodní dům takový dojem neudělá, protože žádný nemá pětipatrovou centrální dvoranu. V jednom pražském deníku nazvali Palladium «Chrám konzumu», což je přirovnání více než trefné. Vejdete-li hlavním vchodem, objeví se proti vám velký svítící portál, který průběžně mění barvy a v němž mizí přímý eskalátor do druhého patra.
Obchodní centrum Palladium Obchodní centrum Palladium
Právě eskalátorů je si všude plno, ale bohužel mi přijde, že bez ladu a skladu. Když jsem se octl až v nejvyšším patře a chtěl se dostat do Market patra, musel jsem přijít k zábradlí a koukat přes celou dvoranu: Tamhle mám schody z 2. do 1., pak to tamtudy obejít, tak jsou schody z 1. do 0., přejdu támhle, těmi sjedu do -1., ale kde jsou do -2., aha támhle. Prostě když člověk spěchá, má problém, protože tu není nic jako ústřední schodiště. Jiná obchodní centra třeba také nemají eskalátory do všech pater na jednom místě, ale to nemají pět pater, takže se v tom ještě dá udržet přehled. Aby toho nebylo málo, jsou i některé obchody, které jsou přes dvě patra a mají eskalátor v prodejně. Jediným komunikačním kanálem procházejícím přes všschna podlaží jsou výtahy, které naleznete ve střední části, vlevo od hlavního vchodu. Teď však trochu detailnější popis oněch pater. Začneme od -3., kde se nacházejí podzemní garáže. Z těch vede jen jeden eskalátor a to do -2. patra, označovaného jako «Patro Market». Do tohoto patra přijdete také, použijete-li přímý průchod z vestibulu metra. -1. patro je označováno jako «Snížené přízemí».Do tohoto patra přijdete, použijete-li vchod z ulice Truhlářská. 0.patro «Přízemí» je na úrovni Náměstí republiky a ulice na poříčí. Následuje 1. «První patro» a 2. «Patro gurmán».
Obchodní centrum Palladium
A co v jednotlivých patrech najdete? Vzhledem k tomu, že Palladium nabízí přes 170 obchodů, byl by jejich výčet velmi dlouhý, proto jen ve zkratce. V «Market patře» naleznete kromě různých malých obchůdků a služeb především supermarket Albert a velkou prodejnu sportovního vybavení Sportisimo. V následujících třech patrech najdete především módu a obuv, zastoupeny jsou snad všechny značky, na které si vzpomenete. C&A, Kenvelo, H&M, Baťa a další a další, celkem 45 prodejen. A v nejvyšším patře, jak jeho název napovídá najdeme spoustu restaurací, kaváren a dalších stravovacích zařízení. Restaurace Angus Burger dokonce nabízí posezení na venkovní terase, ze které je zajímavý výhled. Za zmínku stojí určitě ještě velké knohkupectví Neo Palladium sítě NeoLuxor.
Obchodní centrum Palladium
Po centru se můžete navigovat jednak pomocí informativních tabulek, dále u většiny eskalátorů najdete plán a plánek v podobě letáku obdržíte i v infokiosku u hlavního vchodu z Náměstí Republiky. Co se architektonického provedení interiéru týče, dá se tu nalézt plno zaímavých věcí.
Obchodní centrum Palladium
Tak především celá jedna strana je tvořena zadní stěnou původních kasáren. Pak tu máme v malé dvoraně u hlavního vchodu takovou fontánu, jak to nazvat přesně nechám na Vás, protože je to velice moderní. Prostor kolem vchodu na do ulice Na Poříčí zaujme zase krásným stropem ze starých masivních trámů. Nezapomenutelným detailem je určitě i onen svítící portál proti hlavnímu vchodu. Dalším detailem jsou rovněž odkryté základy staré zástavby v -2. patře před supermarketem.
Obchodní centrum Palladium

Pro chvilky odpočinku

Lavičky jsou věcí, které je v Palladiu opravdu málo. Naleznete je jen u dvojice eskalátorů z 0. do 1. a z 1. do 2. patra, vlevo od hlavního vchodu. Proto si lidé vypomáhají různě, například před Albertem posedávají na zídce u eskalátoru, což je ovšem nepohodlné. Počítá se zřejmě s tím, že si pak půjdete sednout do některé z restaurací v «Gurmán patře», ovšem když Vás bolí nohy v -2. patře, určitě se Vám nebude chtít přes pět pater nahoru. Zde má Palladium tedy ještě co dohánět.
Obchodní centrum Palladium
Obchodní centrum Palladium

Nejdůležitější (?) část Palladia – WC

Záchody neleznete pouze v «Gurmán patře» v zadní části, mezi restauracemi Le Voyage a Harley's. Dovedou Vás šipky. Ovšem zde se někdo opravdu vyblbnul. Na pánských toaletách je totiž velmi zajímavé provedení stěn, to je bez komentáře, posuďte z fotografií, že je to opravdu s vtipem. Jen by mě zajímalo, jak to vypadá na dámských. Ještě doplním, že zvláštní toalety pro «vozíčkáře» se nacházejí v -2. patře.
Obchodní centrum Palladium
Obchodní centrum Palladium
Obchodní centrum Palladium
Obchodní centrum Palladium

Kontakt

www.palladiumpraha.cz
tel.: +420 225 770 250
fax: 420 225 770 251
e-mail: infokiosek@palladiumpraha.cz
Zpět nahoru | Homepage – obchodní centra

Ostatní obchodní centra

Europark Štěrboholy, Fashion Arena Outlet Štěrboholy, Palác Flóra, Galerie Fénix Vysočanská, Nákupní centrum Eden, Centrum Černý most, Novodvorská Plaza, Nový Smíchov, Obchodní centrum Letňany, Galerie Butovice, Metropole Zličín, Obchodní centrum Chodov, Obchodní centrum Šestka, Avion Shopping Park, Nákupní centrum Stodůlky, Hypermarket Tesco Skalka, Galerie Myslbek, Galerie Myšák, Atrium Karlovo Náměstí, Obchodní dům Kotva, Palladium Praha, Futurum Hradec Králové, Čepkov Zlín, Géčko České Budějovice Doporučujeme navštívit obchod s dětskými knihami Dětské knihy.