Obchodní centrum Šestka - Nákupní centrum Šestka (Ruzyně) | OC Šestka

Obchodní dům Šestka (ne) oficiální informace

Homepage – obchodní centra | ohodnocení obchodního centra | otevírací doba
zavřít hodnocení dopravní dostupnost – autem: velmi dobré
dopravní dostupnost – MHD: dobré
dopravní dostupnost – na kole:velmi dobrá
celkový dojem z prostředí (jak je příjemné v centru strávit čas): velmi dobrý
možnosti přemisťování v centru mezi obchody a patry (umístění schodišť apod.): špatná
nabídka obchodů (jejich počet a druh sortimentu): velmi dobrá

CELKOVÝ DOJEM: VELMI DOBRÝ

vše na stupnici: velmi špatné, špatné, průměrné, dobré, velmi dobré
zavřít otevírací dobu pondělí – neděle

Obchodní centrum: 9:00 – 21:00
Hypermarket: 08:00 – 22:00

31. 12. 06: 09.00 – 16.00
01. 01. 07: zavřeno
Nově: Fórum určené tomuto obchodnímu centru.
Podělte se o své dojmy, zážitky a zkušenosti s tímto obchodním centrem.
Dne 14.11.2006 bylo v Praze Ruzyni na Dlouhé Míli otevřeno nové obchodní centrum Šestka. Zajímá Vás, jak se tam nejlépe dostanete autobusem, autem, či na kole? Zajímá Vás na co si dát pozor a co tam najdete? Chcete vidět fotografie různých detailů interiéru? Pak čtěte tento článek.
Nákupní centrum Šestka - Logo Šestky

Doprava

Z praktických důvodů začneme kapitolou o dopravě. Nejvíce návštěvníků využije patrně služeb městské hromadné dopravy, která nabízí hned několik možností a to konkrétně tyto autobusové linky: 119 z Dejvické, 225 z Řep (Nových Butovic) a 179 z Petřin (Nových Butovic). Na všechny tyto linky je možné přestoupit také v Divoké Šárce, což mohou ocenit obyvatelé Břevnova při přestupu ze 108 nebo ti, kteří v okolí Evropské nebydlí zrovna u zastávky 119 a pojedou tramvají. Těmito linkami jeďte na zastávku K Letišti, která je od vchodu do centra asi 150 metrů. Vrátíte se proti směru jízdy a přejdete na přechodu na světelné křižovatce. Už zde jsem však postřehl první nedostatek, a to je chodník od této křižovatky podél příjezdové silnice k samotnému obchodnímu centru. V současné době tedy lépe řečeno část tohoto chodníku, která není na pozemku šestky, neboť část na svém pozemku Šestka po zkušenostech rozšířila, za což si zaslouží ocenění, že neusnula a potřeby lidí je schopna pružně řešit. Ještě by ale stálo za to, domluvit se s majitelem pozemku u autobusové zastávky na rozšíření, nejlépe však na zpevnění vyšlapané cestičky k zastávce.(viz odstavec cesta zpět)
Nákupní centrum Šestka - Šestka nápis

Další možnosti

Existuje ještě jedno spojení a to vlastní autobus Šestky, jako ho známe od Tesca a podobně. Výchozí zastávka je na Dejvické před hotelem Diplomat (modrý stojan), první spoj vyjíždí v 8:15, další pak vždy po půl hodině, čili můžeme říct, že jezdí každou čtvrt a třičtvrtě. Autobus dále staví na zastávkách Horoměřická(cca o 4 minuty později) a Divoká Šárka(cca o 9 minut později, podle dopravní situace, tedy 24,54), nemá zde však označník a staví rovněž na "modrých zastávkách" obousměrně. Konečná se nachází přímo před vchodem. Autobus jezdí samozřejmě i zpátečním směrem ve stejné trase a zastávkách, od Šestky vyráží rovněž ve čtvrt a třičtvrtě, pouze s tím rozdílem, že první spoj jede v 8:45, poslední ve 21:15.
Nákupní centrum Šestka - Šestka autobus

Cyklisté a pěší

Cyklisté a pěší se k areálu snadno dostanou z chodníku podél Evropské nebo z Letecké ulice, na kterou navazuje kvalitní síť širokých chodníků a tunelů pod křižovatkou Evropské a okruhu. Až projdete či projedete tímto spletencem, ve kterém však orientace není tak těžká, jak by se mohlo na první pohled zdát, dostanete se opět na výše zmíněnou křižovatku a po výše zmiňovaném chodníku opět až ke vchodu. Jako další nedostatek Šestky vidím absenci stojanů na kola, což v této silně cyklisticky založené části Prahy je skutečně chyba. Doufejme, že se to ještě napraví. Jako nejlepší místo pro kola se mi zdá zábradlí vedle vchodu z garáží. Jeďte kolem hlavního vchodu, objeďte budovu zadem a najedete na šikmý nájezd na střechu, kde po pravé straně je vjezd do garáží. Další možnost je dopravní zančení na střešním parkovišti.
Nákupní centrum Šestka - Šestka nápis

Motoristé

Početnou skupinou jsou také motoristé, ti mají cestu nejkurióznější. Šestka má totiž parkoviště na střeše a ještě část prvního patra zabírají garáže. Při jízdě po Evropské si na křižovatce s Okruhem dejte pozor, abyste se nechytili nájezdu na okruh, odbočujete až na druhé křižovatce za mostem (tj. nejezděte na té první do pruhu směr Karlovy Vary, ale rovně až na druhý semafor). Poté vás příjezdová silnice vede kolem vchodu pro pěší a dvě pravotočivé zatáčky vás vyvedou po šikmém nájezdu až na střešní parkoviště. Nepočítaje výtah a servisní schodiště, která asi nebudou návštěvníkům zpřístupněna, je z něj jen jediný východ. Ten je zdaleka viditelný, zastřešen červenou prosklenou stavbou těžko popsatelného tvaru seřízlé kapky. Zde jsou dva šikmé jezdící chodníky umožňující pohodlné vyjetí s nákupním vozíkem na střechu. Parkoviště a garáže disponují 770 a 360 místy.
Nákupní centrum Šestka - Střešní parkoviště

Budova obchodního centra Šestka

Teď k vlastní budově. Před zahájením výstavby bylo proklamováno, že stavba bude vypadat jako zelený kopec, z modelů ale bylo jasně vidět, že dvě strany obdélníkového půdorysu budou normální – svislé. Dlouhé strany obdélníka jsou provedeny pod úhlem asi 35 stupňů, z železných kari sítí do podlah, pokrytých osazovací textilií z níž roste, tráva. Můžeme se tedy těšit na svěží, zelený koberec.
Nákupní centrum Šestka - Tráva

Jak tedy zvenku vypadá?

Ačkoli na vizualizacích to vypadalo lépe, nutno uznat, že z dálky je Šestka tisíckrát lepší než obvyklé nevzhledné nákupní haly hypermarketů. Originální střešní parkoviště navíc navozuje pocit rozumnějšího a ekologičtějšího rázu tohoto centra, protože neplýtvá prostorem. Navíc jsou tu v přenosných kontejnerech vysázeny stromy, takže až povyrostou, bude to vypadat jako v parku. Ze střechy Šestky je zajímavý výhled do areálu Starého letiště a dál až do Kladna a také směrem na Bílou Horu.

Interiér

Vnitřní prostor Šestky je podle dodavatele nadčasově zařízen, posuďte sami. Vejdete-li v přízemí, uvidíte hned za otočnými dveřmi jakýsi „vodní sloup“, který je zpestřením vnitřního prostoru. Vlevo je spojovací schodiště, vlastně také dva šikmé jezdící chodníky, postavené mimoběžně s obrovským střešním oknem nad tímto prostorem, což také dodává pocit neobvyklosti.
Nákupní centrum Šestka - Vodní sloup
Nákupní centrum Šestka - Schody

A co uvnitř najdeme?

Přízemí i patro obchodního centra je řešeno jako kruhová chodba s obchody na obou stranách. Přesný seznam všech obchodů, které zde naleznete, jsem si nezapisoval, protože jsem stále doufal, že najdu nějaký orientační plánek, který bych si mohl alespoň vyfotit. To se ale nestalo – zřejmě obchodní strategie. Než člověk najde to, co hledá, zastaví se ve všech obchodech cestou… Co mi utkvělo v paměti je Hypernova (u vodního sloupu v přízemí se dejte doprava), byla tam Komerční banka, Baťa, nějaký modelářský obchod, pobočka Kyslíku (O2) nějaký Intersport a spousta dalších oděvních, obuvních a jiných společností. Zkrátka 100 obchodů na ploše kolem 30 000 m2 Za zmínku stojí také kavárna v prvním patře, která má velkou prosklenou stěnu s výhledem ven na letištní pláně.
Nákupní centrum Šestka - Kavárna

Pro chvilky odpočinku

V prvním patře, jakoby na druhé straně, než jsou schody do přízemí, je východ do garáží a na střechu. A ještě jeden detail vnitřního vybavení bych rád zmínil a to různě rozptýlené sedačky. Ty mají opravdu neotřelý design. Na první pohled vypadají jako měkké a čalouněné, ale jakmile si sednete, zjistíte, že je to jen tvrdý laminát. Co se ergonomie týče, nevím – delší sezení jsem nezkoušel. K tomu jsou vhodné pohovky pod spojovacím schodištěm v přízemí, které již čalouněné jsou a najdete u nich i stolečky.
Nákupní centrum Šestka - Sedátka
Nákupní centrum Šestka - Sezení pod schody

Nejdůležitější (?) část centra

Co považuji za další silný nedostatek, je umístění záchodů. U stropu můžete sice vidět zavěšené šipky, což je dobré, ale nedejte se zmást – budete obíhat třetí kolečko po šipkách a pořád nic. Musíte totiž opravdu za ty „požární“ dveře, které vypadají jako ty ostatní únikové dveře, nad kterými je piktogram Zákaz vstupu. Tyto jsou zelené, narozdíl od ostatních červených a jsou nad nimi piktogramy panáčka a panenky a miminka. Opravdu se nebojte vstoupit, nespustí se požární alarm a nedejte se odradit ani dlouhou chodbou, na jejímž konci najdete šipku na servisní schodiště, že záchody jsou v mezipatře. Tohle mi přijde docela divné, že musíte šlapat docela úzké schody, docela vysoké a třikrát do zatáčky. Pokud by vás tyto schody odrazovaly, je tu samozřejmě výtah. V prostoru mezipatra najdete rovněž přebalovací místnost a dětský koutek.
Nákupní centrum Šestka - Celkový pohled

Cesta zpět

Ještě jednu poznámku pro cestu nazpátek na autobus. Jděte po asfaltovém chodníku pěkně na roh kolem silnice. Zkratka kolem zdi letiště je totiž off-roadová vložka, která vás za vlhkých podzimních dnů může okrášlit blátem až nad kotníky. Nevím, proč na těch třiceti metrech nemohli udělat také chodník, vždyť každému by bylo jasné, že tudy povede tranzit k zastávce, patrně se nedohodli s majitelem pozemku.
Nákupní centrum Šestka - U schodů
Nákupní centrum Šestka - U schodů

Něco na závěr

Na závěr musím říct, že přes mírné zklamání z některých detailů a nedostatků je obchodní centrum Šestka příkladem toho, že takovéhle stavby nemusí vypadat jen jako kvádry v poli. Nejen obyvatelům Prahy 6 bych řekl, že docela stojí za návštěvu.

Kontakt

www.ocsestka.cz
225 023 100
Zpět nahoru | Homepage – obchodní centra

Ostatní obchodní centra

Europark Štěrboholy, Fashion Arena Outlet Štěrboholy, Palác Flóra, Galerie Fénix Vysočanská, Nákupní centrum Eden, Centrum Černý most, Novodvorská Plaza, Nový Smíchov, Obchodní centrum Letňany, Galerie Butovice, Metropole Zličín, Obchodní centrum Chodov, Obchodní centrum Šestka, Avion Shopping Park, Nákupní centrum Stodůlky, Hypermarket Tesco Skalka, Galerie Myslbek, Galerie Myšák, Atrium Karlovo Náměstí, Obchodní dům Kotva, Palladium Praha, Futurum Hradec Králové, Čepkov Zlín, Géčko České Budějovice Doporučujeme navštívit obchod s dětskými knihami Dětské knihy.