Obchodní dům Kotva

Obchodní dům Kotva ne-oficiální stránky

Homepage – obchodní centra | ohodnocení obchodního centra | otevírací doba
zavřít hodnocení dopravní dostupnost - autem: průměrná
dopravní dostupnost - MHD: velmi dobrá
dopravní dostupnost - na kole: dobrá
celkový dojem z prostředí (jak je příjemné v centru strávit čas): průměrný
možnosti přemisťování v centru mezi obchody a patry (umístění schodišť apod.): dobré
nabídka obchodů (jejich počet a druh sortimentu): velmi dobrá

CELKOVÝ DOJEM: VELMI DOBRÝ

vše na stupnici: velmi špatné, špatné, průměrné, dobré, velmi dobré
zavřít otevírací dobu pondělí - pátek: 9.00 - 20.00 hod
sobota: 10.00 - 19.00 hod
neděle: 10.00 - 18.00 hod
Nově: Fórum určené tomuto obchodnímu centru.
Podělte se o své dojmy, zážitky a zkušenosti s tímto obchodním centrem.
Obchodní dům Kotva se stal ikonou mezi obchodními centry celé Prahy. Dlouho dobu byl dokonce největším obchodním domem u nás. Již více než třicet let, jak hlásají nápisy, je tu pro Vás 7 dní v týdnu!
Obchodní dům Kotva

Doprava autem

Volit auto k dopravě ke Kotvě není úplně šťastný nápad, nicméně to je možné. Pokud kupujete například nábytek, jistě si pro něj bude chtít dojet a ne táhnout skříň přes půl Prahy tramvají. K parkování jsou zde úplně nejvhodnější podzemní garáže Kotvy, kde se nachází v několika patrech celkem 360 parkovacích míst. Garáže jsou otevřeny non-stop a jsou pochopitelně zpoplatněny. Ceník prochází v současnosti bohužel změnou, proto ho zde zatím neuvádíme.
Obchodní dům Kotva

Doprava pomocí MHD

Kotva má výhodnou polohu v centru města, proto je MHD nejlepším způsobem, jak se k ní dostat. Jelikož je adresa obchodního domu Kotva Náměstí Republiky, nejbližší stanicí metra je Náměstí Republiky. Samozřejmostí je také tramvajové spojení a to linkami 5, 8 a 14. Zastávky tramvaje ani vchod do metra nejsou sice přímo před obchodním domem, ale jsou příjemně blízko.

Doprava na kole, pěší

Popisovat, jak se máte do Kotvy dostat pěšky, asi dost dobře nelze. Pokud se sem chcete dostat pěšky z nějaké jiné části centra, nezbývá než obrátit se na atlas. Jedinou užitečnou radou v tomto ohledu může být pasáž Kotva vedoucí přímo do obchodního domu z Benediktské ulice. (Téměř naproti divadlu V Dlouhé.) Vchod je totiž poněkud zastrčený a nenápadný. Kromě tohoto vstupu se do pasáže dostanete také z Revoluční a Rybné. Pasáž vás dovede přímo do vestibulu v přízemí. Kotva má kromě hlavního ještě dva zadní vchody, jeden jakoby do Jakubské a druhý do Rybné ulice.

S cyklisty je to tu podobné jako jinde v centru. Že by s nimi počítala samotná Kotva jsem si nevšiml, nicméně se dá využít stojanů v centru v rámci akce Stojany pro Prahu. Přesnou mapu jejich umístění však magistrát na svých stránkách zatím nezveřejnil, ale jejich počet průběžně narůstá, proto je možné, že se nějaký objeví i na Náměstí Republiky. Jinak i zde se dá najít několik vhodných značek, se zajížděním do garáží už to tak slavné není.

Exteriér

Z názvu by se někomu mohlo zdát, že nějaká součást exteriéru bude mít s tvarem kotvy něco společného, ale není tomu tak. Pojmenování je odvozeno od staršího sousedního domu stejného názvu. Budova byla postavena mezi lety 1970 a 1975 podle návrhu českých architektů švédskou stavební společností, což bylo na tehdejší dobu velmi neobvyklé. Půdorys tvoří mnoho šestihranů, které jsou vzájemně propojené. Kotva má pět nadzemních pater a zhruba stejný počet podzemních. Fasáda je řešena kombinací skleněných výloh a tmavohnědých kovových ploch. Nevím jak stavba působila, když byla nová, nebo jak působí na většinu veřejnosti, ale myslím, že většina se shodne na tom, že by budova potřebovala mininimálně nějak očistit, ne-li zrekonstruovat, protože působí trochu ušmudlaným dojmem. O tom, jak její architektura zapadá do okolní zástavby by se jistě dalo pohovořit, nicméně je to něco netradičního a o její kvalitě svědčí snad i snaha jistých kruhů prohlásit Kotvu za kulturní památku.
Obchodní dům Kotva

Interiér

V celém obchodním domě se nachází společné architektonické prvky, jimiž jsou například nosné sloupy, z nichž hvězdivovitě vystupují další podpěrné nosníky. Tak trochu to připomíná vazbu trámů. Také zde nebudete oslněni žádnými přepychovými obklady, nicméně hezkou věcí je například to, že každé patro je provedeno v jiné barvě. V přízemí se vyskytuje kombinace šedé a oranžové, 1.patro je žluté, 2. zelené, 3. modré. Ve čtvrtém patře už zádná převládající barva není a v pátém se o tom také nedá mluvit, protože je značné atypické.
Obchodní dům Kotva
Ke spojení prostoru uvnitř jsou zde dvě schodiště osazená eskalátory a dále výtah. Ten se nachází u „zadních“ schodů, tedy ne těch přímo u hlavního vchodu. Do pátého patra se pak dostanete pouze po pevných schodech, tetokrát ale od těch „předních“.
Obchodní dům Kotva
Výčet jednotlivých obchodů by byl dlouhý, neboť se jich zde nachází přes sto. V orientaci mezi nimi vám kromě tabulí u jednotlivých schodišť může pomoci i personál v informační budce vedle hlavního vchodu. Každé patro však nemá úplně stejné rozvržení jednotlivých obchodů a tak je tu občas nepřehledno. Než se člověk zorientuje ale většinou netrvá dlouho.
Obchodní dům Kotva
Sortiment je opravdu široký: nejvíce zde nalezneme obchodů s konfekcí, ale krom toho je tu sport, nábytek, podlahové krytiny, látky, elektro, počítače, drogerie, papírnictví, domácí potřeby, hračky a další. Najdeme zde i zlato a šperky a s tím často spojené hodinářství. Pro nákup potravin můžete využít buď pekárnu v přízemí nebo supermarket Albert, který se nachází v prvním suterénu a který má vchod i z prostranství před hlavním vchodem. Své zastoupení tu mají i služby jako balení dárků, výroba klíčů, kopírování, úpravy oděvů nebo šití záclon.
Obchodní dům Kotva

Pro chvilky odpočinku

Lavičky jako jinde zde bohužel nenajdeme. Posedět se však dá, buď v kavárně v přízemí nebo v restauraci s terasou v pátém patře. Odsud se naskýtá pohled na střechy Starého Města, přímo od stolků mu však stíní sousední dům výdechy vzduchotechniky. I tak je zde ale ve slunečných dnech více než příjemné posezení i docela zajímavá vyhlídka.
Obchodní dům Kotva

Nejdůležitější (?) část Kotvy – WC

Záchod nejdeme v každém patře, ale ne v každém narazíme na stejnou kvalitu. Ve druhém a čtvrtém patře jsou rekonstruované, obkládané mozaikou s mořskými rybami, s přebalovací místností i kabinou pro tělesně postižené. Jinde jsou však v původním stavu, což je lépší, než kdyby nebyly vůbec, pokud člověka přepadne naléhavá potřeba, nicméně dnes jsme již zvyklí na vyšší kvalitu. Celý dům však pomalu prochází rekonstrukcí, takže i zde se pravděpodobně můžeme těšit na změnu.
Obchodní dům Kotva

Kontakt

www.od-kotva.cz
224 801 111
info@od-kotva.cz
Zpět nahoru | Homepage – obchodní centra

Ostatní obchodní centra

Europark Štěrboholy, Fashion Arena Outlet Štěrboholy, Palác Flóra, Galerie Fénix Vysočanská, Nákupní centrum Eden, Centrum Černý most, Novodvorská Plaza, Nový Smíchov, Obchodní centrum Letňany, Galerie Butovice, Metropole Zličín, Obchodní centrum Chodov, Obchodní centrum Šestka, Avion Shopping Park, Nákupní centrum Stodůlky, Hypermarket Tesco Skalka, Galerie Myslbek, Galerie Myšák, Atrium Karlovo Náměstí, Obchodní dům Kotva, Palladium Praha, Futurum Hradec Králové, Čepkov Zlín, Géčko České Budějovice Doporučujeme navštívit obchod s dětskými knihami Dětské knihy.